Slovenské zdravotníctvo

Autor: Jano Petrovič | 4.12.2011 o 21:17 | (upravené 4.12.2011 o 23:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  90x

Slovenské zdravotníctvo, posledné dva týždne toľko diskutovaná téma. Ako mladý študent gymnázia a uchádzač o štúdium medicíny by som sa s Vami rád podelil o svoj názor na vec. Na čom sa zhodeme určite všetci je, že by sme radi videli naše zdravotníctvo kvalitné, vyspelé, moderné a s kvalifikovaným personálom. A práve personál je v blízkej minulosti toľko diskutovaná téma ktorej sa budem venovať v tomto článku. A hlavne, ICH PLATOM.

Ešte než začnem rád by som Vám pripomenul čo také štúdium medicíny obnáša a vyžaduje. Rozhodne to nie je typ školy na ktorú keď sa dostanete sa už len veziete dole z kopca. Vyžaduje to 6 rokov štúdia. Najdlhšie magisterské štúdium vôbec. Navyše tu neexistije žiadny bakalár ani iný pseudotitul. Nikto Vám v ordinácií nepovie, že Vám vie liečiť len hlavu lebo ostatné sa už neučil lebo odišiel z univerzity s bakalárom.

 

Po týchto dlhých, útrapných ale zavše krásnych rokoch nastúpi so štastím mladý lekár do práce. Ak je veľký štastlivec na oddelenie na ktoré chcel. A aký je v súčastnosti jeho nástupný plat? Mizivých 500 eur. Opäť mi dovolte pripomenúť Vám, že ten istý človek ktorý dostáva týchto 500 eur je zodpovedný za ľudské zdravie a životy. Vidí ako mu zomierajú pacienti, ako ich mrzačí ich choroba a možno aj zle zvolená liečba. Ak je este niečo na tomto svete cennejšie ako všetky peniaze je to ľudský život a ten zverujeme do rúk lekárom.

 

Dlhé roky sa skoro nič nedialo, Prednedávnom sa ale lekári konečne rozhodli povedať NIE podhodnoteniu akému sa im dostáva. Nestretli sa však s pochopením. Predsedom lekárskeho odborového hnutia, nemenovaný pán doktor, ktorý má mimochodom veľmi blízko ku súčastnej najväčšej opozičnej strane a od ktorého máme možnosť posledné dni počúvať veľa " múdrych a rozhľadených názorov" je súkromný gynekológ. Ktorý reprezentuje lekárov zo štatnych zariadení. Jemu môže a aj je 10 či sa plat lekárov zvýši o 300 alebo 310 eur. Túto čiastku som neuviedol len tak náhodou kedže o rovnakú sumu bol tento plat navýšený pánom ministrom po tom ako ju lekári zmietli zo stola s jednoznačnou argumentáciou. MÁLO. Mnohí na to neprišli do práce. Na čo samozrejme prezident zaviedol núdzový stav, ktorý im túto činnosť udeluje za povinnosť.

 

Po tom ako mnohí neprišli do práce ani naďalej nastalo pohoršenie verejnosti. Ako si to môžu dovoliť?! Milí odporcovia tohto konania, pýtam sa Vás, kedy si všimnete že lekári štrajkujú? Že niečo nie je v poriadku? Keď je to na titulkách novín? Alebo keď Vám neošetria bobenko na ruke? Keď štrajkujú dopravné spoločnosti, nelieta sa. Nezaleží na tom či ste robotník alebo businessman, ktorý ide jednať o veľkých obchodoch a mohol by si za mesačnú plácu kúpiť celú ulicu na ktorej bývam. Proste smola. Prečo na toto lekári právo nemajú? A nehovorte, že akútne prípady sa neošetrujú! Ošetrujú a aj sa ošetrovať budú!

 

Pre udržanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti je potrebné udržať na Slovensku kvalitný personál. Vytvoriť im podmienky za ktorými nebudú musieť chodiť do zahraničia. A ak sa plat zdravotnej sestry blíži k platu lekára, dovolte mi skonštatovať, že niečo nie je v poriadku. Nenechajte sa proti lekárom pohnevať nediplomatickým, nedistingvovaným a nerozumným spôsobom vyjednávania ľudí, ktorí sú vo vedení tohto štrajku. Zdravý občan, jednotlivec je prvý predpoklad k dobre fungujúcej spoločnosti. Liečiť liečia lekári. Myslite na zodpovenosť a vážnosť ich rozhodnutí, ktoré robia kazdý deň v práci. Doprajte im adekvátne ohodnotenie. Kedy ste naposledy Vy mali v rukách zdravie druhého? Ľudský život?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?